İSTANBUL MANZARALARI


Türkiye’ye Giren Yabancılar İçin Vize Prosedürü


Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi vize sitesi olan www.evisa.gov.tr ​​adresinden Türkiye'ye giriş için gerekli tüm vize bilgilerini edinebilirsiniz. E-vizenizi bu siteden online olarak da alabilirsiniz.


İstanbul’a Varış

İstanbul'da 2 havalimanı mevcut; İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan İstanbul Uluslararası Havalimanı (IST) ve Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW).


İstanbul Uluslararası Havalimanı'ndan şehir merkezine (Taksim Meydanı) araçla yolculuk süresi yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasındadır.


Sabiha Gökçen Havalimanı Anadolu yakasında olup şehir merkezine uzaktır. Havalimanından şehir merkezine araçla yolculuk trafiğe bağlı olarak yaklaşık 1 saat ile 1 saat 30 dakika arasında sürmektedir.


Toplu Taşıma

Transfer Otobüsleri:


İstanbul şehir merkezine ulaşmanın konforlu bir yolu transfer otobüsleridir. İstanbul Uluslararası Havalimanı (IST) transferleri HAVAİST tarafından sağlanmaktadır. Otobüs sefer saatlerini www.hava.ist adresinden öğrenebilirsiniz. Sabiha Havalimanı'ndan (SAW) HAVABÜS servisini kullanabilirsiniz. Sefer saatleri için www.havabus.com sayfasını ziyaret ediniz.


Tüyap Fuar Merkezi'ne ulaşım: Tüyap Fuar Merkezi'ne direkt HAVAİST servisi bulunmaktadır.


İstanbul Fuar Merkezi'ne ulaşım: HAVAİST servisi ile Yenibosna durağına kadar seyahat edip, Yenibosna'dan M1A Metro hattına binerek DTM-İstanbul Fuar Merkezi istasyonuna (İstanbul Fuar Merkezi) ulaşabilirsiniz.


Metro:


İstanbul, geniş bir metro ağına sahiptir ve şehri gezmenin en hızlı yoludur. Çalışma saatleri sabah 06:00 ile gece yarısı 00:00 arasındadır. Şu anda henüz her iki havalimanına metro hattı yoktur. Daha fazla bilgi için: https://www.metro.istanbul/


Bilet ve Seyahat Kartları


Tüm metro istasyonlarında bulunan bilet makinelerinden tek seferlik biletlerinizi kolaylıkla satın alabilirsiniz. Başka bir seçenek de kontörlü bir seyahat kartı satın almaktır. Bu kartları gazete bayilerinden satın alabilir ve ayrıca seyahat kartınıza kredi yüklemek için nakit ödeme yapabilirsiniz.


Alternatif olarak, Android veya Iphone için “İstanbulkart” uygulamasını indirebilir ve akıllı telefonunuz üzerinden kullanmak üzere sanal bir seyahat kartı oluşturabilirsiniz.


Taksi


Ayrıca, seyahat ücretini belirlemek için taksimetre kullanan havalimanı ve şehir taksileri de bulunmaktadır.


Para Bozdurma

İstanbul'da döviz bozdurmak çok kolaydır; şehirde birçok döviz bürosu mevcuttur ve komisyon alınmamaktadır. Bankalarda ise daha düşük döviz kurları sunulup genelde daha uzun bir bekleme süresi söz konusudur.


Alışveriş

Cadde üzerinde bulunan mağazaların çoğu 10:00 ile 20:00 saatleri arasında açıktır. AVM'lerde çalışma saatleri resmî tatiller de dahil olmak üzere yılın her günü 10:00 ile 22:00 arasındadır. Çoğu süpermarket, genellikle haftanın 7 günü 08:00 ile 22:00 saatleri arasında açıktır.


Kredi kartları yaygın olarak kabul edilmektedir. Bazı dükkanlar döviz kabul etmemektedir veya piyasa ortalamasından daha düşük bir döviz kuru kullanabilir. Bu sebeplerden dövizle ödeme yapmaktan kaçınmanızı öneririz.